Tel: +90 (412) 241 1000/8568 | Mail: cumaliz@yahoo.com


Maydanozu andıran bu ota dikkat!

 Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik ve  Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin  Önen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki  gün Amasya’da baldıran otu yiyen bir çocuğun  zehirlenerek hayatını kaybettiğini anımsattı.

 Bu otun, tarihte de anıldığını dile getiren Önen,  ”Socrates’in öldürüldüğü bir bitki. Socrates’e  baldıran şerbeti sunuluyor. Bu şerbet ölümüne  neden oluyor. İnsanlarda zehirlenmelere neden  oluyor” dedi.

Baldıran otunun Türkiye’nin her bölgesinde yetiştiğini belirten Önen, şu bilgileri verdi: ”Yol ve tarla kenarlarında görülen bir bitki. İnsanlarla iç içe olan bir bitki. Maalesef bazı zamanlarda böyle üzücü olaylarla karşılaşıyoruz. Baldıran otu erken dönemde yabani havucu, maydanozu andırır. Güneydoğu Anadolu’da peynire karıştırılan yabani otlara benzetilir. Zaman zaman zehirlenmelere neden olan bir bitki. Zehirlenme, yenildiği miktara göre ortaya çıkıyor. Birkaç saat içinde belirtiler ortaya çıkabilir. Baldıran çok zehirli bir bitki. Bir çocuk, çok az miktarda, 5-6 gram aldığında öldürücü dozda zehir almış olabilir. Dönemine göre değişkenlik gösterebilir. Ama çok az miktarı bile zehirlilik meydana getirebilen bir bitkidir.”

"Baldıran’ın bir iki yaprağının yenmesi bile ölüme neden olabilir"

Prof. Dr. Hüseyin Önen, baldıran otunun iki yaprağının bile yenmesinin ölüme neden olabildiğini vurguladı.

Otun, tüm dünyada bilindiğini dile getiren Önen, şunları kaydetti: ”Sadece insanlarda değil hayvanlarda da sorun oluşturan bitki. Eğer bunu yiyen bir inekse yavru atabilir, buzağı ise ölebilir. Zehirli bir bitki. Ölümler çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkinler bunu bilir, çocuklar bilmeyebilir. Bunu yiyen birisinin en kısa sürede hastaneye gitmesi gerekiyor. Hastaneye giderken mutlaka yedikleri bitkiyi de yanlarında götürsünler. Doktorlar bizi arıyorlar biz de kendilerine bilgiler veriyoruz. Baldıran otundan zehirlenerek ölenler geçmişte de olan bir şey. Basın yayın organları gündeme getirdiğinde bunun farkına varıyoruz.”

http://www.milliyet.com.tr/maydanozu-andiran-bu-ota-dikkat/gundem/gundemdetay/13.03.2013/1679904/default.htm